Veled is történt olyan, hogy napokig egy rossz hír járt a fejedben,annak ellenére, hogy egy távoli eseményről volt szó, de mégis közel érezted magadhoz? Szerintem, hozzám hasonlóan másokat is negatívan megérintenek érzelmileg a világ dolgai és igazán érzékenyek ezekre.
Fotó: unsplash.com
1. Figyelj a te világodra, Ha a saját életedben is akadályokba ütköztél vagy megterhelő időszakon mész keresztül, akkor a rossz hírek hallatán még negatívabban fogod megítélni a helyzetet, továbbá megjelenhet a tehetetlenség érzés nem csak a külvilágban történtekkel kapcsolatban, hanem a hétköznapokra vonatkozóan is. Fókuszálj arra, hogy lépéseket tegyél a megoldás fele és zárd ki ideiglenesen a külvilágot.
2. Határok. Nem egészséges az sem, ha teljes mértékben átadjuk magunkat a hírek által keltett érzelmeknek, és az sem, ha elzárkózunk a külvilág elől. Mindenképp határt kell húzni abban, hogy mennyi információt engedsz be, mennyit bírsz meg. Az érzékenység egy rugalmas dolog, így edzhető lesz azáltal, ha megérted és megismered a határaidat, valamint megpróbálsz érzelmileg távolságot tartani az események és közted. Szépen lassan kialakul az egyensúly, amivel nem ártasz magadnak, de mégis befogadod a külvilág információit.
3. Tekints az együttérzésre úgy, mint egy erősség. Mondták már neked, hogy ne légy ennyire érzékeny? Az empátia egy hasznos dolog, mert részben ez teremti meg a(z) (igazi)kapcsolatot az emberek között. Ne gondold azt, hogy ha együttérzel valakivel akkor gyengének fognak látni, ez egy nagy plusz.
4. Tudatosság a hírek megközelítésében. Amennyiben tudod, hogy az adott hír szélsőséges érzelmeket vált ki, dühös leszel vagy szorongás jelenik meg, akkor légy tudatában annak, mikor kell eltávolodni az információtól. Tudjuk, hogy bizonyos események kiválthatnak belőlünk olyan reakciókat vagy előhívhatnak olyan emlékeket, amelyek velünk is megtörténtek és érzelmileg megviselnek, ezért legyen egy stratégiánk, amivel el tudjuk terelni a figyelmünket vagy vissza tudunk lépni a hétköznapokba, a jelenbe.
Fotó: unsplash.com
5. Az első a saját (mentális) egészséged. Addig nem tudsz tölteni, segíteni másokat, ameddig te nem vagy feltöltődve vagy nem érzed jól magad a bőrödben. Amint úgy érzed, kezd kicsúszni minden a kezedből, elragad a szorongás vagy a lehangoltság (hosszabb távon), mindenképp fordulj szakemberhez.
6. Nem minden fekete. A média nagy része arról szól mennyi rossz történik, viszont mint mindennek, ennek is van másik oldala. Olvass olyan dolgok után ami pozitívan tölt fel, sikerekről, eredményekről, bármiről, ami mosolyt csal az arcodra és erősíti benned a “nem is olyan rossz ez a világ” oldalt.