Kezdő lépések az önismeret fele
2020. június 28. írta: Wellbeen

Kezdő lépések az önismeret fele

Ismered önmagad?

Az önismeret  túlmutat azon, hogy mit szeretek és mit nem.  Ahhoz, hogy egy lépést tegyünk ebben a témakörben, a következő kérdések merülhetnek fel: milyen stratégiát használok a döntéshozatalban,  hogyan reagálok a stresszfaktorokra, hogyan kezelem a kritikákat, milyen munka az, ami a legjobban illik hozzám,  milyen dolgok tesznek engem boldoggá, mit jelent számomra a tartalmas időkihasználás.

self.jpeg

Ezek csak az alap, “hétköznapi” tényezők, amit érdemes tudnunk magunkról. Egy egy kérdést nem egyszerű megválaszolni, és nem helyes a “nem tudom” válasz. Lehet, sőt biztos, hogy az idő során változni fognak a válaszok, viszont nem árt azt megfogalmazni, ami elsőre felbukkan a kérdés hallatán.

Miért nehéz megismerni önmagunkat?

  1. A tevékenységeink nagy része nem tudatos

A szokások automatizálódása hamar ránk zárja az ajtót, amiből nehezen lépünk ki. Az agyunk számára, evolúciós szempontból is sokkal könnyebb autopilóta módon végezni azokat a dolgokat, ami minden hétköznap megtörténik, így raktározva energiát a szokatlan, meglepő, váratlan eseményekre. Ezért nem vagyunk tudatában legtöbbször az érzéseinknek, viselkedésünknek.

Ne tévesszen meg minket az összes automatizálódott szokás, mert a fontos tevékenységek automatizálódása kulcsfontosságú, szintén az energiagazdálkodást tekintve. 

  1. Kényelem

Az első ponthoz kapcsolódóan, kiemelendő, hogy kevés lehetőség van önmagunk felfedezéséhez ha  a kényelmes komfort zónánkban maradunk. Amikor szembesülünk egy kényelmetlen, ismeretlen helyzettel, egyből visszahúzódunk, félünk az ismeretlentől. Viszont, komfort zóna határát elérve lépünk ki a tanulási zónába, ahol a sikerélmény, a fejlődést és az ismeretszerzés történik. Ne utasítsd el az ismeretlent, mert csak erősíti a felfedezést, az önmagadhoz való kapcsolódást.

Your Happiness Is Waiting Outside Of Your Comfort Zone

  1. A siker üldözése

Kulturális szinten sokkal izgalmasabb a karrier és a siker, mint önmagunk felfedezése. Sokan esnek abban a hibába, hogy megszerzik amit annyira szeretnének, azonban a pillanatnyi siker nem ad hosszú távú megelégedettséget. A belső vágyak és az üresség érzés nem tölthető be csak a külső elemekkel. Az életen át tartó tanulás és kihívások, apró sikerek megünneplése nagy mértékben hozzájárul a hosszú távú boldogság fenntartásához. Emellett, ha folyamatosan töltöd magad az élményekkel, akkor csökken a kiégés és motivációhiány esélye. 

Oké, de honnan tudhatom, hogy fejlődnöm kell?

Bizonytalanul, feszülten érzed magad a körülményeink miatt. Nem találod a helyed, nem tudod mit szeretnél, miben vagy jó, és mik az erősségeid. Egy belső értékrend hiányában, folyamatosan másokhoz hasonlítod magad, ennek függvényében értékeled fel / le magad, ami még nagyobb diszkomfortot eredményez.

Nem tudod miért csinálod azt amit csinálsz. Nem tudod, honnan erednek a szokásaid, miért vannak, mikortól alakultak ki és milyen pozitív eredményt hoznak. A rossz szokásokat nehezen törjük meg. Néha nem is vagyunk tudatában, hogy miért is alakult ki az a negatív szokás, ami nem tesz hozzá az életmódunkhoz. Ha tudatosan rávilágítasz egy egy szokásra és megkérded, hogy igazából ennek mi értelme, akkor felvillan a lehetőség a javításra / átalakításra. Ne félj a változtatástól, mert ezáltal kialakíthatod azt, ami tényleg építeni fog téged.

Ha ezek "hallatán" felcsillant a szemed a szokásváltoztatásra, akkor ebben a bejegyzésben találsz pár ötletet, hogy hol kezdd. 

A kapcsolatainkban szintén megmutatkozik az önismeret hiánya. Gondolkodtál már azon, hogy egyes embereknél, miért történik az, hogy olyan párt talál magának amilyet nem szeretett volna? Ugyanazt a mintát követi amit a családban látott, azután (jobb esetben) veszi észre, hogy valami nincs rendben. Sokszor tudattalanul, rávetítjük a negatív tulajdonságainkat a másik személyre, amivel mi nem néztünk szembe. Amennyiben felismered a fejlesztendő tulajdonságaidat, megérted, miért úgy reagálsz egyes helyzetekben, ahogy, akkor ez ismeret, kapcsolati szinten is megmutatkozik. 

Továbbtanulás és munkaválasztás. 18 évesen sokan találkoztunk a kérdéssel, hogy “mi leszel ha nagy leszel? Te is orvos/ügyvéd/tanár/üzletember leszel  mint anyukád/apukád/nagyszüleid?” Engedünk a befolyásolásnak, mert fogalmunk sincs, hogy mi az amit igazán szeretnénk, majd (megint jobb esetben) észrevesszük, hogy nem vagyunk boldogok azzal amit csinálunk. Itt jelenik meg a siker üres érzése. Minél hamarabb megtalálod az erősségeid, annál megfontoltabban tudsz választani a  továbbtanulást illetően. Fontos megjegyezni, hogy ez egy folyamat, és soha nincs késő váltani, vagy újba kezdeni, teljesen más irányba elindulni. 

Hol kezdjem az önismeretet?

Tudatosság: kapcsold ki az autopilota üzemmódot, figyelj az apró szokásokra és lassíts le.  Légy tudatában annak, hogy mire hogyan reagálsz, mit érzel különböző helyzetekben és milyen dolgok vannak hatással a döntéseidre. 

Felelősségvállalás. Nem baj ha hibázol, de ne okolj másokat az érzelmi állapotodért. Vállalj felelősséget a döntéseidért, értékrendedért és állj ki mellette. 

Elfogadás: Amikor egy kellemetlen helyzet felbukkan, ne rejtsd el a szőnyeg alá, hanem dolgozz rajta és máris egy lépéssel közelebb vagy önmagunkhoz. Értsd meg a miértet, és a következő alkalommal, amikor ez előfordul, javítani tudsz a reakción, döntésen.

A bejegyzés trackback címe:

https://wellbeen.blog.hu/api/trackback/id/tr2515970890

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása