A különbség az önbizalom és önbecsülés között.
2020. január 10. írta: Wellbeen

A különbség az önbizalom és önbecsülés között.

6+1 dolog amit az önbecsülésed növeléséért tehetsz.

 

" Csak bízz magadban! Légy magabiztos! "
Tényleg ennyire egyszerű? 

Hogyan is alakul ki az önbizalom, és mit takar pontosan az önbecsülés?

Tudjuk, hogy minden gyerekkorban alapozódik meg, és így van az önbecsüléssel és az önbizalommal is. Az önbizalom belülről jön, viszont a külvilággal való összjátékéval éri el a végeredményt.

Az önbizalom azt jelenti, hogy bízunk magunkban, saját képességeinkben, akkor amikor jól teljesítünk. Amikor olyan feladat előtt állunk, amiről látjuk, hogy kisujjból megoldjuk.

Amit ismerünk és amit már próbáltunk, arra hiphop rábólintunk, hogy menni fog ez.

Az önbecsülés viszont egy mélyebb dolog és nem csak a teljesítményünktől függ.

Ez egy mélyről jövő hit azzal kapcsolatosan , hogy elég jók vagyunk függetlenül attól, hogyan teljesítünk, milyen jegyet kapunk, hogyan döntünk, milyen feladatokat oldunk meg tökéletesen vagy épp 50%-osan, emberként szerethetőek vagyunk

Ennek fényében lehet valakinek nagy az önbizalma viszont alacsony az önbecsülése. Például abban esetben, amikor a személy azokat a feladatokat vállalja amiről tudja, hogy 100%-ban sikeres lesz a megoldás, csak ezekből a komfortzónán belüli sikerélményből építkezik. Amennyiben egy kihívással szembesül, vagy egy ismeretlen helyzettel, akkor felbukkan a bizonytalanság, hogy elég ő ehhez a feladathoz? Nem próbálja meg, nem vág neki, azt gondolva úgy sem sikerül, elbukik, bénázni fog, és majd az emberek lenézik, kinevetik, kibeszélik stb.  

painting of bird

Gyerekkorban azzal fejlődik  az önbecsülésünk, hogy megmutatják nekünk, hogy mennyire értékesek és szerethetőek vagyunk. Engedik megismerni a világot, mert ezzel ismerjük meg magunkat. Ha van egy erős érzelmi bázisunk, nem fogunk mások véleményéért, külső megerősítéséért harcolni. Tudni fogjuk, hogy megoszthatjuk a véleményünket bármikor és nem kell attól félni, ha valaki nem ért egyet vele. Van egy belső saját hangunk, amit néha lenyomunk az aggodalmainkkal és félelmeinkkel. 

 

Hogyan fejleszthetünk az önbecsülésünkön?

 Ez egy lassú folyamat, amihez türelmesen kell hozzáállnod és kitartóan foglalkozni vele nap mint nap.

 1.Ne engedd ki a kezedből az energiád

Mindenki rendelkezik egy adott energiaszinttel, amit általában a munka, a napi teendők elfogyasztanak. Ennek ellenére biztosan volt olyan tapasztalatod, amikor nem sok dolog szerepelt a teendő listán, de estére mégis lefáradtál. Nem csak a munka, hanem az emberek is képesek elvinni az energiád, nevezik őket energiavámpíroknak is. Amikor mások elvárásainak akarunk megfelelni bármilyen téren, akkor a saját energiádból adsz, és azt vissza is kell töltened. Vedd észre, amikor kezdesz lemerülni, és fordítsd picit magad fele ezt a figyelmet. Szokták mondani, hogy üres pohárból nehéz itatni mást. ( valahogy így :) ) 

 2. Minden este írj le egy dolgot amire büszke vagy, amit megtettél ma, ami a legjobb volt a napban. 

Ezt az apróságot többször hangsúlyoztam, de nagyon fontos, hogy ismerd el a saját munkádat, a befektetett idődet, a szándékot vagy bármilyen apró tettet amit aznap cselekedtél magaddal vagy másokkal szemben. Minden pici dolog érdemel vállveregetést. 

black and gray pen on table

3. Fogadd el a bókokat

“Milyen szép a ruhád.  - Áh, ez ezer éves és még turkálós is. ” Ha valaki megdicsér, fogadd el, ne keress hátsó szándékot, ne értelmezd félre, csak köszönd meg és húzd ki magad. Építsd be magadba, lásd meg te is azt, amit mások észrevesznek rajtad.  

4. Állíts össze hangulatdobozt

Keress egy dobozt. Ez lehet egy virtuális doboz vagy akár egy füzet, a lényeg, hogy csak olyan dolgokkal töltsd meg, ami mosolyt csal az arcodra, amitől eredménynek, erősnek és önmagadnak érzed magad. Ide kerülhetnek emlékek, visszajelzések, fotók, írások, rajzok, tárgyak amelyek visszahoznak a jelenbe, és azt üzenik, hogy megéri önmagad lenni. 

5. Ne csapd be magad, légy őszinte és kitartó.

Van újévi fogadalmad? Szeretnél egy szokást kialakítani és fenntartani? Tiszteld meg magad azzal, hogy a második alkalom után nem hagyod ott. Azzal, hogy nem magyarázod be magadnak, hogy úgysem megy. Ilyen helyzetekben csak az önbecsülésed ásod alá. Ha követed azt amit megfogadtál magadnak, minden este vállat veregethetsz, hogy “ma is megcsináltuk!”

corkboard surrounded by flowers

6. Foglalkozz magaddal

Lehet egyedül lenni néha ijesztő, unalmas vagy monoton, de csak így tudod megtalálni mi az amit szeretsz, mi a hobbid és melyek azok a dolgok ami csak elvárások feléd. Engedd meg magadnak a pihenést, a kikapcsolódást, mert ezzel csak töltődik az az energiahordó. 


+1. Fedezd fel a határaidat

Ez nem egy napos dolog, hanem egy hosszú távú kísérletezgetés. Sokkal többre vagyunk képesek, mint azt gondoljuk. A szervezetünk adaptálódik a körülményekhez és a nehéz helyzetekhez is, és mindig találunk megoldást. Kísérletezz, próbálj ki új dolgokat, új sportot, új útvonalat a munkába, új ételeket, kávé nélküli napokat. Van ami nem lesz könnyű, de ebből építed fel az önbecsülésed. 

Minden apró lépés és döntés amivel a belső kritikus hangunkat lehalkítjuk, közelebb visz ahhoz, hogy teljes mértékben elfogadjuk magunkat és bízzunk a képességeinkben, kompetenciánkban. 
 






A bejegyzés trackback címe:

https://wellbeen.blog.hu/api/trackback/id/tr4815402036

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása